Get Adobe Flash player

wczwartek 32Wielki Czwartek obchodzony na pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii rozpoczął Triduum Paschalne. W tym dniu równocześnie wspominaliśmy a zarazem upamiętnialiśmy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką.  
W naszym kościele o godz. 18.00 odprawiona została tylko jedna uroczysta Msza św. nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która zastąpiła nieszpory tego dnia.

Księża posługujący w parafii, ks. Jan Zając, ks. Piotr Gaj, ks. Antoni Sanecki i ks. Stanisław Wdowiak wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza i Dziewczęcą Służbą Maryi weszli do kościoła przez główne drzwi i pośród szpaleru służb mundurowych i zebranych na Eucharystii wiernych przeszli do Prezbiterium.
Na początku Mszy św. przedstawiciel wspólnoty parafialnej w imieniu wszystkich wiernych złożył wszystkim kapłanom podziękowania za posługę, jaką pełnią i słowo, jakie głoszą oraz życzył Im by dalej dzielili się wiarą, której mają w sobie tak wiele, oraz dalej wspierali nas parafian. Następnie wspólnie z przedstawicielami górników i myśliwych wręczył księżom bukiety kwiatów.
W dalszej części Eucharystii pośród bicia dzwonów i dzwonków odśpiewywany został hymn Chwała na wysokości Bogu. Od tego momentu zamilkły dzwony aż do Gloria w Wigilię Paschalną. Do tego czasu w liturgii zamiast miłych dźwięków dzwonków używane będą drewniane kołatki ze swoim żałobnym brzmieniem.
Po homilii, którą wygłosił ks. Piotr Gaj nastąpił specjalny obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, symbolizujący gest umycia nóg, jakiego dokonał Chrystus w wieczerniku podczas ostatniej Wieczerzy, posługując tym niewolniczym gestem swoim apostołom.
W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, ks. proboszcz Jan Zając obmył nogi przedstawicielom służb mundurowych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii. Byli strażacy, wojskowi, górnicy i myśliwi w swoich uroczystych strojach mundurowych.
Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii św. w uroczystej procesji został przeniesiony Najświętszy Sakrament z tabernakulum do przygotowanego w lewej nawie kościoła ołtarza wystawienia symbolizującego miejsce uwięzienia Chrystusa po Wieczerzy, w noc oczekiwania na wyrok. Podczas procesji używane były kołatki. Przy Ciemni do godz. 24.00 trwała adoracja Chrystusa uwięzionego i cierpiącego.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.