poswiecenie organowW naszej świątyni, odnowionej i w tym roku konsekrowanej w Uroczystość Chrystusa Króla i w dzień kiedy wspominaliśmy św. Cecylię patronkę muzyki kościelnej - po 7 miesiącach pracy - zostały poświęcone nowe organy.

22 listopada 2020 roku na Mszy św. o godz. 18:00 ks. proboszcz Jan Zając uroczyście poświęcił organy, aby mogły zgodnie ze swym przeznaczeniem uwielbiać Boga i umacniać naszą wiarę. Udał się w tym celu wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza na chór i tam dokonał poświęcenia organów.

W wygłoszonej homilii ks. proboszcz Jan powiedział:

„…Muzyka i śpiew są czymś więcej niż upiększeniem kultu; są bowiem częścią  liturgii. Organy zawsze i słusznie zresztą były nazywane «królem» wszystkich instrumentów, ponieważ odtwarzają wszystkie dźwięki i swoim brzmieniem wyrażają wszystkie ludzkie uczucia, od radości po smutek, od uwielbienia po lament. Poza tym, jak każda dobra muzyka, przenoszą ze sfery czysto ludzkiej ku temu, co Boskie. Dzięki wielkiemu bogactwu tonów, jakimi dysponują, od piano aż po potężne fortissimo, organy są instrumentem doskonałym. Niezliczone możliwości organów przypominają nam w pewien sposób bezmiar i wspaniałość Boga.

Liczne piszczałki i rejestry muszą w organach stanowić jedną całość. Jeśli coś się zablokuje, jeśli jedna piszczałka się rozstroi, w pierwszej chwili usłyszy to tylko bardzo wyrobione ucho. Lecz jeśli nie dostrojonych piszczałek jest więcej, zaczynamy słyszeć fałszywe dźwięki i rezultat staje się nieznośny. Również piszczałki tych organów są podatne na zmiany temperatury i zmęczenie materiału. Jest to obraz naszej wspólnoty w Kościele. Tak jak w przypadku organów wprawna ręka musi je wciąż na nowo dostrajać do właściwego brzmienia, tak samo również w Kościele musimy, w różnorodności darów i charyzmatów, wciąż na nowo dążyć do harmonii w uwielbieniu Boga.

Wielcy kompozytorzy pragnęli na swój sposób wielbić Boga. Jan Sebastian Bach opatrzył tytuły wielu swych partytur literami: S.D.G. – Soli Deo Gloria — Bogu jedynemu chwała. Również Anton Bruckner na początku utworu umieszczał słowa: «Poświęcone dobremu Bogu».  Kochani!

Niech ta nasza świątynia, dzięki swej prostej architekturze oraz liturgii wzbogaconej harmonijnym brzmieniem nowych organów jak i  uroczystym śpiewem pomaga wszystkim, którzy w niej przebywają, w modlitwie i spotkaniu z Bogiem.

Składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim parafianom, którzy modlitwą i darem serca przyczynili się, że ta świątynia, nasz kościół parafialny nie tylko ma nowe organy, ale swym wyglądem tworzy harmonijną całość na chwałę Boga i dla naszego rozwoju duchowego. Bóg zapłać, za każdą życzliwość, modlitwę i wsparcie.

Niech każde dobro z miłością przez nas zrealizowane tu na ziemi, będzie rozbrzmiewało echem harmonijnych dźwięków w wieczności…”

Po zakończonej Mszy św. Pan Grzegorz Stawowy dyplomowany organmistrz opowiedział o budowie organów piszczałkowych. Pan Grzegorz przy pomocy Pana Mariusza Rysia, który zasiadł przy organach zaprezentował zebranym dźwięk piszczałek organów- niektóre z nich były bardzo duże i wywoływały gruby, donośny dźwięk inne były małe i cienkie i słychać z nich było dźwięki wysokie.

Na zakończenie niedzielnego wieczornego spotkania w kościele przez niespełna godzinę Pan Mariusz Ryś muzykolog i organista w sanktuarium dzikowskim zagrał koncert, prezentując całą gamę pięknych dźwięków wydobywających się z 1311 piszczałek.

Oby harmonijne brzmienie tych nowych organów oraz uroczysty śpiew pomagał wszystkim, przebywającym w tym kościele, zaznawać radości wiary.