wlk pt 19Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie odprawia się Mszy świętej, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej.
W naszym kościele o godz. 17.30 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej a po nim została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego przed świętem Miłosierdzia Bożego.

O godz. 18.00 została odprawiona niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta weszli w ciszy do kościoła. Przed ołtarzem przez chwilę ks. Jan Zając leżał krzyżem. Po modlitwie wstępnej i dwóch czytaniach został odczytany z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii, którą wygłosił ks. proboszcz Jan Zając w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej poleciliśmy Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż ministranci przynieśli przed ołtarz. Ksiądz Jan celebrujący liturgię Męki Pańskiej stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż został umieszczony przed ołtarzem w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża przez księży i Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Piotr Gaj przyniósł z ciemnicy Najświętszy Sakrament i wiernym została udzielona komunia św.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie wystawiony został przez ks. Jana Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Po liturgii Męki Pańskiej przez całą noc trwała adoracja Najświętszego Sakramentu jako przeproszenie za nasze grzechy i całej Parafii. O godz. 20:30 została odmówiony wspólny Różaniec, Apel Jasnogórski i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Od godz. 22.00 do 23.00 adorację poprowadziła Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.