fatimska maj 09W piątek 13 maja rozpoczęliśmy w naszej parafii nabożeństwa fatimskie. To nabożeństwo ma charakter wynagradzający Jej Niepokalanemu Sercu za zniewagi wyrządzone przez ludzi. Tym, którzy będą je z wiarą praktykować, Maryja obiecała zbawienie.

Najpierw o godz. 17.30 pomodliliśmy się litanią loretańską, o godz. 18.00 sprawowana była Msza św., a po niej przeszła ulicami osiedla Dzików procesja z figurą Matki Bożej, podczas której odmawiany był różaniec.

W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja, Franciszek i Hiacynta mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji nazywanym Cova da Iria znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża ukazała się im na krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości.
Objawienia miały miejsce w okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku. Na tę pamiątkę nabożeństwa fatimskie odprawiane są 13 dnia miesiąca - od maja do października włącznie.