We wtorek 15 sierpnia 2023 roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w naszym kościele na każdej Mszy św. pobłogosławione zostały zboża, zioła i owoce. Zaś o godz. 11:30 została odprawiona Msza św. dożynkowa - dziękczynienie za tegoroczne plony.
Na początku Mszy św. dożynkowej ksiądz proboszcz Jan Zając wspólnie z księdzem Stanisławem Wdowiakiem i księdzem Sylwestrem Utnikiem przywitali przedstawicieli osiedla Dzików i Podłęże, którzy przybyli na Mszę św. z koszami dożynkowymi, chlebami i kwiatami. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz proboszcz Jan Zając mówiąc o znaczeniu wniebowzięcia Maryi. Prosił by wpatrywać się w Jej wzór i naśladując cnoty Maryi iść tą najprostszą drogą, która prowadzi nas do komunii z Panem Bogiem.
Na zakończenie Mszy św. ksiądz proboszcz Jan Zając poświęcił wieńce dożynkowe pochodzące z osiedli Dzików i Podłęże oraz bukiety kwiatów, ziół, zbóż przyniesione przez wiernych. Uroczystość zakończyła się procesją z wieńcami dożynkowymi wokół naszego kościoła.
Wieńce dożynkowe z osiedla Dzików i Podłęże wzięły udział w Dożynkach Miejskich, które tego roku odbyły się na terenach zielonych przed Zamkiem Tarnowskich w Tarnobrzegu. Publiczność zgromadzona na Dożynkach Miejskich podziwiała wieńce dożynkowe, zaprezentowane przez poszczególne osiedla miasta. Prezentacjom osiedlowych wieńców towarzyszyły występy i przyśpiewki w wykonaniu reprezentacji poszczególnych osiedli.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest tradycyjnie Świętem Matki Boskiej Zielnej. To określenie wiąże się z apokryficznym przekazem, według którego apostołowie w grobie Maryi nie znaleźli Jej ciała, ale kwiaty: wianki i lilie. Legenda ta stała się również przyczynkiem do narodzin nowego zwyczaju, który sięga korzeniami IX w. - zwyczaju poświęcania w dniu 15 sierpnia ziół, kłosów zbóż oraz innych roślin. Tym samym Maryja stała się patronką ziemi i roślinności.