mikolaj 2016 146 grudnia Kościół Katolicki wspomina Św. Mikołaja biskupa z Miry, który jest czczony jako patron rybaków, marynarzy, dzieci, panien i więźniów. W naszej kulturze Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów.

I taki jak opisano wyżej Mikołaj przybył do naszych grzecznych parafialnych dzieci wieczorem 6 grudnia po Mszy św.

Ale najpierw były roraty, na których ksiądz Piotr Gaj przybliżył dzieciom historię cudów, które dzieją się na Jasnej Górze i są tam skrupulatnie zapisywane.

Po błogosławieństwie, dzieci które zerkały na boki szukając wszędzie Mikołaja zobaczyły go jak spokojnie, dostojnie kroczył środkiem kościoła dźwigając worek – jak się za chwilę okazało pełen słodyczy.
Było ich tak wiele, że najpierw pomagał Mikołajowi w rozdawaniu prezentów Ministrant, potem dołączył do pomocy ks. proboszcz Jan a na koniec ze wsparciem przybył też i ks. Piotr.
Z kolei inny ministrant rozdawał słodkie prezenty wszystkim „dużym dzieciom” wychodzącym z kościoła, wywołując na twarzach słodki uśmiech.
Dzięki Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej słodkich prezentów było tak dużo, że nie wszystkie udało się Mikołajowi rozdać.