Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania, a także, obok Wielkiego Piątku, jedyny dzień, kiedy w kościele nie odprawia się Mszy św. To także czas, kiedy odwiedzaliśmy Grób Pański w kościele.

W Wielką Sobotę o godz. 19:00 księża posługujący w naszym kościele w asyście bardzo licznej  Liturgicznej Służby Ołtarza wyszli przed kościół, gdzie czekali na nich Panowie Strażacy z OSP na Dzikowie przy zapalonym ognisku.

Tam ksiądz Wojciech, który przewodniczył liturgii poświęcił ogień, następnie przyozdobił paschał znakiem krzyża, alfą i omegą (pierwszą i ostatnią literą alfabetu greckiego) oraz cyframi bieżącego roku, a także pięcioma symbolicznymi gwoździami (pierwotnie były to ziarna kadzidła). Paschał zrobiony jest naturalnego pszczelego wosku.

I to właśnie symbol zapalonej świecy rozpoczął liturgię Wigilii Paschalnej – do ciemnego kościoła wniesiony został zapalony paschał. Od niego ministranci zapalili świece a od nich wierni zapalili swoje świece, podobnie jak od Zmartwychwstania Chrystusa bierze początek zmartwychwstanie.
Przyozdobiony i zapalony paschał został wniesiony procesyjnie do ciemnego kościoła, śpiewając trzykrotnie przy wejściu, na środku kościoła i przy ołtarzu: „Światło Chrystusa.” Przy pierwszym wezwaniu celebrans zapalił od paschału swoją świecę, przy drugim wezwaniu – wszyscy wierni, przy trzecim – zapalone zostały wszystkie światła w kościele.Następnie zostało wyśpiewane Orędzie paschalne, zwane także od początkowego słowa, Exsultet.

Bardzo rozbudowana Liturgia Słowa należy do najstarszych elementów Wigilii Paschalnej. Czytania mówią o wspaniałym dziele stworzenia i jeszcze wspanialszym dziele odkupienia, o cudownym stworzeniu człowieka i jeszcze cudowniejszym odkupieniu go w Chrystusie. Pomiędzy czytaniami śpiewane były psalmy przez poszczególnych członków naszego chóru kościelnego i odmawiane modlitwy, które interpretowały czytania i ukazywały ich wypełnienie się w Chrystusie. Słowo Boże czytane było „w świetle paschału” – Chrystus staje się jego interpretatorem, najpełniejszym objawieniem i realizacją. Po ostatnim czytaniu zaśpiewany został przy dźwięku dzwonów i organów hymn Chwała na wysokości Bogu. Wtedy też zapalone zostały świece ołtarzowe. Po Epistole zaśpiewane zostało uroczyste, wielkanocne Alleluja.

Trzecią, po Liturgii Światła i Liturgii Słowa, częścią Wigilii Paschalnej, była Liturgia Chrzcielna. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, ksiądz Wojciech pobłogosławił wodę chrzcielną. Dokonało się to poprzez odmówienie modlitwy, w trakcie której ksiądz wstawił do wody paschał.

Modlitwa wiernych zakończyła Liturgię Chrzcielną, a wraz z przygotowaniem darów rozpoczęła się czwarta część Wigilii Paschalnej – Liturgia Eucharystyczna.