Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

 

Opiekun - ks. proboszcz Jan Zając

 

"O Pani Moja, o Matko Moja, cała się Tobie oddaję,
ofiaruję Ci dzisiaj oczy moje, serce moje i całą siebie.
Gdy przeto Twoją jestem o Dobra Matko,
broń mnie i strzeż jako dziecka i własności Twojej. Amen.”

 

dsm 1Dziewczęca Służba Maryjna to  liturgiczna grupa zrzeszająca dziewczęta, które chcą pogłębić swoją religijną formację wpatrując się w przykład Matki Bożej Niepokalanej. W naszej parafii taka grupa istnieje od 2011 roku  i jest prowadzona przez Księdza Jana. Na cotygodniowych spotkaniach dziewczęta poznają życie Matki Bożej i uczą się Ją naśladować. Nie brakuje też radości w postaci przeróżnych zabaw, a także chętnie włączają się w przygotowanie liturgii Mszy św. dziecięcej.

 

 

INFORMACJE OGÓLNE:

dsm 2DSM – tylko dla dziewcząt. Bielanki to tzw. Dziewczęca Służba Maryjna (w skrócie DSM). Co oznaczają poszczególne człony tej nazwy?

Dziewczęca – czyli należą do niej tylko dziewczęta.

Służba – określenie to mówi o celu istnienia grupy: służymy Maryi, rozmawiamy o Niej, mówimy innym o Niej, staramy się postępować jak Maryja (co wcale nie jest łatwe, ale Ona pomaga nam).

Maryjna – ponieważ główną patronką jest Maryja, Ona jest pierwszą i najważniejszą Osobą, blisko wszystkich naszych codziennych spraw. Dziewczęta zgromadzone w tej grupie od Maryi uczą się kochać Jezusa, uczą się chętnego posłuszeństwa, życia w zgodzie z innymi, prawdziwej radości, wybierania tego, co trudne. W ciągu roku Bielanki biorą udział w spotkaniach, na których jest czas na wspólną modlitwę, rozmowy, gry i zabawy. Dziewczęta czynnie uczestniczą w niedzielnych Mszach św., przez przygotowywanie procesji z darami. Uczestniczą również w procesjach: rezurekcyjnej, w Uroczystość Bożego Ciała i w oktawie tej uroczystości, niosąc różne symbole. Biorą udział w nabożeństwach różańcowych, w Mszach Roratnich w Adwencie, nabożeństwie Drogi Krzyżowej.


Dziewczęca Służba Maryjna, popularnie, zwyczajowo nazywana Bielanki – wspólnota parafialna w Kościele katolickim, skupiająca dziewczęta od wieku przedszkolnego, choć przeznaczona głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej.
Każde grono bielanek powinno mieć co najmniej jedną animatorkę. Formacja bielanek polega na uczestnictwie w cotygodniowych spotkaniach, na których najważniejszymi elementami są modlitwa i odkrywanie treści Ewangelii przez zabawę i pracę w grupach.

We wspólnocie bielanek wyróżnia się najczęściej różne stopnie. Nie są one jednak ujednolicone w obrębie diecezji i dlatego w różnych parafiach mogą się od siebie różnić.

We wspólnocie bielanek posługa dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj od okresu kandydatury. Kandydatką zostaje się automatycznie lub dopiero po specjalnym błogosławieństwie na uroczystej Mszy Świętej (w zależności od parafii).
dsm 3Kandydatki, które przystąpiły już do pierwszej Komunii świętej oraz systematycznie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, mogą otrzymać promocję na członkinię wspólnoty. Odbywa się ona podczas Mszy Świętej, podczas której kandydatka składa specjalną przysięgę i otrzymuje strój bielanki (najczęściej pelerynkę lub albę i pelerynkę).
W większości parafii wyróżnia się również stopnie wśród wypromowanych bielanek (według wieku dziewczynki i jej stażu we wspólnocie). Widocznym znakiem tej hierarchii są różne kolory pelerynek.

Bielanki spełniają w parafii różne funkcje. Uczestniczą w niedzielnych Mszach Świętych, czytając Pismo Święte, śpiewając psalmy i uczestnicząc w procesji z darami ołtarza. Biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach, między innymi sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, niosąc poduszki i feretrony. Poza tym, ich rolą jest pomaganie w kościele parafialnym, np. sprzątanie grobów kapłanów, pomaganie przy przygotowywaniu dekoracji w kościele. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.

W kościele bielankę można rozpoznać przede wszystkim po specjalnym stroju. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki, alby lub alby i pelerynki. Często mają też na szyi, w widocznym miejscu, medalion z wizerunkiem Matki Bożej. W niektórych parafiach, tam, gdzie nie ma ministrantów, bielanki przejmują ich rolę. Bielanki można również spotkać na specjalnych spotkaniach formacyjnych, które odbywają się regularnie, w wyznaczony dzień i o wyznaczonej godzinie.

Patronkami bielanek są Najświętsza Maryja Panna i św. Maria Goretti.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.