Get Adobe Flash player

wlk piatek 28Wielki Piątek – to jeden z najważniejszych dni w ciągu roku, kiedy wspominamy Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Jest dniem  głębokiej zadumy nad istotą ludzkiego życia. To jedyny dzień w roku bez Mszy świętej a odkryty ołtarz pozostawiony bez obrusu oznacza, że stało się coś niedobrego.

W naszym kościele bezpośrednio po Drodze Krzyżowej odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej, która rozpoczęła się procesją pośród panującej w kościele ciszy. Następnie, gdy kapłani podeszli do stopni ołtarza ks. Piotr Gaj położył się krzyżem na posadzkę (tzw. prostracja), a pozostali księża: ks. proboszcz Jan Zając, ks. Antoni Sanecki i ks. Stanisław Wdowiak, służba liturgiczna i wierni uklękli i modlili się chwilę w ciszy.
Następnie nastąpiła Liturgia Słowa, podczas której czytana była przez ks. Piotra Gaja i dwóch Lektorów Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według Świętego Jana.
Po Liturgii Słowa nastąpił szczytowy moment liturgii - Adoracja Krzyża. Ks. Piotr Gaj odsłaniał kolejno trzy ramiona krzyża, za każdym razem wygłaszając aklamację: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Zgromadzeni w kościele wierni odpowiadali "Pójdźmy z pokłonem". Następnie rozpoczęła się adoracja, podczas której kapłani i służba ołtarza poprzez ucałowanie krzyża oddali mu hołd.
Po zakończonej adoracji nastąpił Obrzęd Komunii Świętej, po której, przy dźwięku kołatek, odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, gdzie odbyła się adoracja w ciszy.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.