Get Adobe Flash player

blazejki 28O patronie sadowników Świętym Błażeju od lat pamiętają właściciele sadów leżących na terenie naszych osiedli Podłęża i Dzików. Stąd też naszym kościele w niedzielę w Dzień Świętego Błażeja po Mszy św. o godz. 18.00 zostały poświęcone jabłka, pochodzące z osiedlowego sadu Pana Stanisława, które następnie zostały zabrane do domów przez parafian. Na naszych osiedlach znajduje się około 100 hektarów sadów, w których rosną jabłka i inne owoce.

Popularność Świętego Błażeja przejawiała się w ludowych zwyczajach. Lud widział w św. Błażeju opiekuna zwierząt domowych, czcił go jako patrona od chorób gardła i krwotoków. W dniu św. Błażeja święcono chleb, wino, wodę i owoce (głównie jabłka), używane później w chorobach gardła. Święcone jabłka dawano do zjedzenia w chorobie gardła. Takie jabłko dawano też zwierzętom, głównie bydłu, przy zadławieniu się. Poświęcano też świece zwane „błażejkami”, którymi dotykano chore gardło.

Najnowsza fotogaleria

Odzwiedzający

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.