Get Adobe Flash player

kosciol 97W sobotę 15 lutego 2020 r. o godz. 18.00 w dniu 45. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej i dniu imienin św. Siostry Faustyny rozpoczęła się uroczystość poświęcenia naszej świątyni. Liturgii poświęcenia przewodniczył biskup diecezjalny Krzysztof Nitkiewicz wraz z ks. proboszczem Janem Zającem, ks. Adamem Markiem, dziekanem dekanatu tarnobrzeskiego oraz kapłanami z dekanatu tarnobrzeskiego. Na uroczystej Mszy św. obecnych było bardzo wielu parafian i wiernych z innych kościołów.

Chór tarnobrzeski przywitał uczestników uroczystości swoim śpiewem. Na wstępie przedstawiciele naszej wspólnoty parafialnej przywitali księdza biskupa, obecnych księży i wszystkich zebranych. Podziękowali Im za przybycie na tak ważną dla nas uroczystość. Opowiedzieli w skrócie historię naszej parafii i obiecali, że to miejsce modlitwy będzie dla nas miejscem szczególnym w codziennym życiu. Po przywitaniu ksiądz biskup poświęcił wodę i skropił nią ściany świątyni, ołtarz i nas zebranych na pamiątkę chrztu.

Następnie odśpiewaliśmy hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po nim nastąpiła druga część Mszy św., czyli liturgia słowa – czytania biblijne, psalm, Ewangelia, homilia, którą wygłosił ks. biskup, wyznanie wiary i odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, stanowiącej wprowadzenie do obrzędów poświęcenia. Po litanii nastąpiło złożenie relikwii świętych św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny oraz bł. ks. Michała Sopoćko przez ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza pod ołtarzem i odmówienie modlitwy poświęcenia kościoła.

Potem ks. biskup namaścił świętym krzyżmem ołtarz, mający służyć do sprawowania Najświętszej Ofiary, oraz ściany, czterech wyznaczonych miejscach, tzw. Zacheuszkach jako znak oddania kościoła Bogu, który jest Jego domem. Po namaszczeniu nastąpił obrzęd okadzenia ołtarza, świątyni i wiernych mający im uświadamiać, że jest to miejsce, które winne być wypełnione modlitwą a po nim obrzęd oświetlenia, polegający na zapaleniu świec na ołtarzu i świec na Zacheuszkach, którego dokonał ks. proboszcz Jan Zając i zapaleniu wszystkich świateł w kościele symbolu Chrystusa, będącego Światłością świata.

Po obrzędzie okadzenia i oświetlenia nastąpiła liturgia eucharystyczna, którą rozpoczęła procesja z darami. Dalsza część Mszy św. została odprawiona w zwykły sposób.
Na koniec uroczystości ks. proboszcz Jan Zając podziękował ks. biskupowi i pozostałym księżom za udział w konsekracji naszego kościoła. Poprosił ks. biskupa o pobłogosławienie wszystkich wiernych zebranych w naszej świątyni na uroczystości konsekracji kościoła.

Na tę uroczystość parafia przygotowywała się długo. Poprzedził ją gruntowny remont kościoła wewnątrz i zewnątrz, uporządkowane zostało i upiększone otoczenie kościoła łącznie z ogrodzeniem. Dzięki staraniom ks. proboszcza i wsparciu finansowemu parafian wykonano ogromne zadanie. Bardzo zmieniło się samo wnętrze świątyni: ołtarz główny, witraże, oświetlenie wewnątrz kościoła i na zewnątrz, nagłośnienie oraz wiele innych. Ostatnie dni przed konsekracją wypełnione były trudem i pracą przy malowaniu kościoła, przygotowywaniu ceremonii konsekracji. Uroczystość konsekracji kościoła uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez Pana organistę Damiana Lisa i chór tarnobrzeski.
Obecni byli Panowie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na Dzikowie ze swoim sztandarem i poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 9 w Tarnobrzegu wraz z Dyrekcją.

Budowa naszego kościoła na osiedlu Dzików rozpoczęła się w 1995 roku, czyli dwa lata przed erygowaniem parafii. Inicjatorem wzniesienia nowej świątyni i utworzenia kolejnego ośrodka duszpasterskiego w mieście był ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Michał Józefczyk, który podjął się trudu jej budowy. Nowa parafia została oficjalnie erygowana przez biskupa sandomierskiego Wacława Świerzawskiego 6 grudnia 1997 roku. W Roku Miłosierdzia Bożego (2015/2016) świątynia nasza była kościołem stacyjnym. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Józef Grochala, następnie ks. Zbigniew Towarek a od 2013 roku posługę proboszcza sprawuje ks. Jan Zając.

 

Najnowsza fotogaleria

Odzwiedzający

Odwiedza nas 242 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.