jacekW niedzielę gościliśmy w naszej parafii ks. misjonarza Jacka Hutmana, który od 2002 roku pełni obowiązki proboszcza w Kamajach na Białorusi. Ksiądz Jacek Hutman pochodzi z naszej diecezji sandomierskiej a w przeddzień wizyty w naszej parafii obchodził jubileusz – 17-stą rocznicę święceń kapłańskich.

Kamaje – miejscowość, w której posługuje ksiądz Jacek - to niewielka miejscowość leżąca na pograniczu Białorusi, przy granicy z Litwą, nad największym białoruskim jeziorem Narocz. Góruje nad nią wspaniały kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela, ufundowany w 1606 roku. Jest to jedyna na tych terenach świątynia o charakterze obronnym. Świątynia należy do najstarszych w kraju i dzięki odważnej postawie parafian, nigdy nie została zamknięta. W 2003 roku mieszkańcy miejscowości Kamaje świętowali jubileusz 400-lecia swojego kościoła.
Ksiądz misjonarz Jacek Hutman na każdej Mszy św. głosił u nas Słowo Boże. Opowiadał też o swojej pracy na Białorusi, o zabytkowym kościele w Kamajach, który często porównywany jest do Częstochowy, gdzie cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ze szkoły krakowskiej i szwedzkie kule w murach przypominają Jasną Górę. W kościele znajduje się wiele cennych dzieł sztuki. Ksiądz misjonarz wspomniał, że 14 października 2012 r. jego parafia przeżywała podniosłe wydarzenie - uroczyste wniesienie do kościoła relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę i ojczyznę, wyniesionego na ołtarze 6 czerwca 2010 roku. Obecnie trwają starania o dokończenie budowy kaplicy przylegającej do kościoła, która będzie poświęcona błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. Ksiądz misjonarz opowiadał o ludziach żyjących w Kamajach jako o ludziach o bogatej i często bolesnej historii.
Po Mszy świętej mogliśmy złożyć nasz dar serca do puszki dla osób potrzebujących na wschodzie, gdzie pracuje ks. Jacek. Być może między innymi dzięki naszej hojności ksiądz proboszcz z parafii w Kamajach będzie mógł wykonać najpilniejszy remont w świątyni – remont dachu.