Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

organy lipiecW piątek 24 lipca 2020 r. do naszego kościoła przywiezione zostały i zamontowane dwie wiatrownice organowe. Organy są zespołem wielu piszczałek wargowych i języczkowych (ustawionych na skrzyniach powietrznych zwanych wiatrownicami, z których każda wydaje tylko jeden dźwięk o stałej wysokości, poziomie natężenia i barwie; piszczałki zasilane są ze wspólnego zbiornika powietrzem, którego dopływ zapewnia urządzenie mechaniczne, a skierowanie jego strumienia do żądanej piszczałki dokonuje się za pośrednictwem klawiszy i rejestrów.

Organy piszczałkowe są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Najogólniej rzecz biorąc instrument ten składa się z trzech zasadniczych elementów: grupy piszczałek, mechanizmu gry oraz aparatu tłoczącego powietrze.
Najbardziej eksponowaną częścią tego instrumentu jest szafa organowa, stanowiąca obudowę wszystkich elementów i mechanizmów składowych organów. Szafa organowa pełni dodatkowo rolę rezonatora akustycznego, oraz funkcję dekoracyjną (zwłaszcza jej najbardziej widoczna frontowa część nazywana prospektem). Inną widoczną częścią organów jest stół gry (kontuar) z klawiaturą lub klawiaturami ręcznymi (manuałami), klawiaturą nożną (pedałem) oraz różnorodnymi przyciskami, manubriami, przełącznikami ręcznymi lub nożnymi itp. Praktycznie cała reszta elementów składowych klasycznych organów nie jest widoczna na zewnątrz, oczywiście oprócz piszczałek umieszczonych w prospekcie.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.