Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

kamerun 01W niedzielę 20 września 2020 r. gościliśmy w naszej parafii dwie siostry pallotynki: s. Krystynę i s. Marię - misjonarki z Kamerunu. Tego dnia siostry podczas wszystkich Mszy św. dawały świadectwo pracy misyjnej, opowiadając o tym w jaki sposób głoszone jest Słowo Boże i udzielana pomoc najbardziej potrzebującym.
Siostra Krystyna opowiedziała o Adopcji na odległość, która jest szansą na edukację dla afrykańskich dzieci.

Co roku w Kościele katolickim obchodzony jest w dniu 5 września Dzień Adopcji Serca. Jest to okazja by wesprzeć duchowo pamięć o tej pięknej formie pomocy ubogim dzieciom w Afryce i na innych kontynentach.
Każdy z nas ma wpływ na poprawę życia jednego z milionów naszych braci z Afryki. Jak mówiła Św. Matka Teresa: „Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi”. Możliwość realnej pomocy dziecku ze skrajnie ubogiej rodziny daje Adopcja Serca, czyli adopcja na odległość afrykańskiego dziecka. Wystarczy kilkadziesiąt złotych miesięcznie by zmienić jego życie na lepsze.
“(...) Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).
Celem programu Adopcja Serca – mówiła s. Krystyna - jest uchronienie dzieci z najbiedniejszych rodzin od głodu i chorób, oraz zapewnienie im środków na naukę i przygotowanie ich do samodzielnego życia. W ten sposób umożliwia się im długotrwały i stabilny rozwój oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Przyczynia się to również do kształtowania ich świadomości.

W trakcie swojego świadectwa Siostra Krystyna często nawiązywała do tego jak ważni dla misjonarzy są ci, którzy w różnoraki sposób duchowo i materialnie wspierają misje. Jak podkreślała s. Krystyna Ośrodki Edukacyjne, w których służą – istnieją i funkcjonują tylko dzięki ofiarności wiernych z polskich parafii.

Siostry Pallotynki posługują w Kamerunie od 22 lat i mają tam cztery placówki. Na wschodzie, w diecezji Doume-Abong Mbang, prowadzą przedszkola i szkoły podstawowe, w Bafoussam na północnym zachodzie zarządzają szkołą średnią, a w stolicy kraju, Jaunde, mieszkają i pracują w Centrum Rekolekcyjnym należącym do diecezji.

W roku 1998 ks. bp Jan Ozga, ordynariusz Diecezji Doumé - Abong-Mbang, zaprosił Siostry Pallotynki do kolejnego kraju misyjnego – Kamerunu. Siostry były tam już dobrze znane, gdyż od końca XIX w. był to teren misyjny Pallotynów i Pallotynek Prowincji Niemieckiej. Wybuch I wojny sprawił, że niemieccy misjonarze musieli opuścić tę misję. Siostry rozpoczęły pracę w Doumé na wschodzie Kamerunu, aby stamtąd dotrzeć także do stolicy kraju – Jaunde, oddalonego od niej 70 km Nkol-Avolo oraz do leżącego na zachodzie dużego miasta Bafoussam. W Kamerunie prowadzona jest formacja lokalnych dziewcząt i dzisiaj trzy kameruńskie Pallotynki służą już swoim krajanom, a kolejne kandydatki przygotowują się do życia zakonnego. W Kamerunie siostry prowadzą przedszkola i szkoły, aby dać dzieciom i młodzieży możliwość zdobycia wykształcenia, oraz ośrodki zdrowia i atelier krawieckie. Posługują także więźniom i różnego rodzaju potrzebującym. Prowadzą katechezy, spotkania z młodzieżą i rekolekcje powołaniowe, formują nauczycieli i katechistów.


Po zakończeniu liturgii siostry zbierały ofiary na budowę przedszkola w Yaounde w stolicy Kamerunu.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.