droga krzyzowaWraz ze Środą Popielcową weszliśmy w okres Wielkiego Postu. W dniu 19 lutego 2021 roku w pierwszy piątek po Środzie Popielcowej o godz. 17.30 zostało odprawione pierwsze nabożeństwo wielkopostne - Droga krzyżowa. Ministranci, niosąc świece i krzyż przechodzili od stacji do stacji odtwarzając symboliczną drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Droga Krzyżowa powstała z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W samym zaś nabożeństwie chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Śmierć na krzyżu, będąca kulminacyjnym punktem Drogi Krzyżowej budzi w chrześcijaninie nadzieję na to, że między ofiarą krzyża a historią ludzkości zachodzi głęboka relacja zbawcza.

Nabożeństwo to domaga się od człowieka podjęcia decyzji postępowania każdego dnia za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości, niesienia na Jego wzór krzyża codziennych zadań i obowiązków. W świetle Drogi Krzyżowej wielkiego sensu nabiera ludzkie cierpienie. Rozważając treść kolejnych stacji mają one nas pobudzać wtedy do osobistej rewizji życia. Każde zaś z wydarzeń Drogi Krzyżowej jest zaproszeniem, by współpracować z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i bycia nowym człowiekiem gotowym do nawrócenia się i pokuty. W czasie trwania nabożeństwa powinna dokonać się ocena stopnia naszej przynależności do Chrystusa, to znaczy czy bierzemy swój krzyż i Go naśladujemy.

Za każde pobożne uczestnictwo w Drodze krzyżowej w kościele można uzyskać odpust zupełny jeden raz dziennie pod zwykłymi warunkami (przystąpienie do spowiedzi w bliskim okresie czasu przed lub po nabożeństwie, przyjęcie Komunii św. tego dnia, wspierająca modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty, brak stałego przywiązania do grzechu nawet powszedniego).

W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.30.