Get Adobe Flash player

gorzkie zaleW pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.30 zostało odprawione pierwsze nabożeństwo Gorzkich żali w tegorocznym Wielkim Poście, podczas którego rozważaliśmy mękę Pańską. Jest to drugie niezwykle ważne nabożeństwo Wielkiego Postu, które pobudza do refleksji nad istotą cierpienia oraz zadumy nad własnym postępowaniem, gdyż za wielką cenę zostaliśmy odkupieni.

Na zakończenie nabożeństwa Gorzkich żali ks. proboszcz Jan Zając wygłosił kazanie uwypuklając naszą skłonność na wyolbrzymiania wad i błędów innych ludzi a przemilczania i usprawiedliwiania swoich grzechów, upadków i słabości.

- Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni, nie potępiajcie a nie będziecie potępieni. Bo taką miarą jaką wy mierzycie, taką samą miarą kiedyś i wam pomierzą – mówił ks. Jan.

Nabożeństwo Gorzkich żali ma trzy elementy: najpierw śpiewa się pieśń na rozgrzanie (pobudzenie) serca do miłości Jezusa (tzw. pobudka), odsłaniając samą treść rozmyślania; pόźniej w śpiewie sama dusza rozważa straszny los Jezusa przechodzącego swój etap męki (tzw. lament duszy); wreszcie towarzyszy się Maryi w jej bólu z powodu tej męki (tzw. rozmowa duszy z Matką Bolesną).
Cały czas uczestnicy nabożeństwa czują się włączeni w dramat i atmosferę męki, przechodząc jej etapy, raz z Jezusem, inny raz Maryją.


W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich żali na godz. 17.30.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.