chorzy 26W piątek 11 lutego obchodziliśmy 30. Światowy Dzień Chorego. Uroczystościom towarzyszyły słowa z Ewangelii według świętego Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

O godzinie 18.00 w naszym kościele rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Jana Zająca z udziałem ks. Stanisława Wdowiaka i ks. Sylwestra Utnika. Podczas Eucharystii udzielany był sakrament namaszczenia chorych.

Po Mszy św. ks. proboszcz Jan udzielał indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem – tak jak udzielne jest codziennie o godz. 16.00 błogosławieństwo w Lourdes.

Światowy Dzień Chorego przypada co roku 11 lutego. Święto to ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 r., aby zwrócić uwagę na tych, którzy cierpią dotknięci chorobą.

Święto przypada w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, patronki chorych. Do jej sanktuarium we Francji, słynącego z wielu uzdrowień, corocznie pielgrzymuje ponad 6 milionów ludzi.

Światowy Dzień Chorego został wyznaczony na 11 lutego, również ze względu na to, że tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła list apostolski „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

W specjalnym orędziu na 30. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek zwrócił uwagę, że „chory jest zawsze ważniejszy od choroby” i „trzeba wsłuchać się w głos pacjenta, jego lęki i obawy”. Ojciec Święty wskazał, że nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć pacjenta, zawsze można otoczyć opieką chorego i pocieszyć, tak by poczuł potrzebną bliskość.

Franciszek podkreślił doniosłą rolę katolickich instytucji opieki zdrowotnej, zwłaszcza „w czasie, kiedy panuje kultura odrzucania, a życie nie zawsze jest uznawane za godne przyjęcia i przeżywania”. Ośrodki te nazwał „domami miłosierdzia”, które „mogą być przykładem ochrony i troski o każde istnienie, nawet najbardziej kruche, od jego początku aż po naturalny kres”. Papież zaznaczył, że bliskość wobec chorych i ich duszpasterstwo nie jest zadaniem tylko niektórych duszpasterzy specjalnie przygotowanych. – Odwiedzanie chorych jest zaproszeniem skierowanym przez Chrystusa do wszystkich Jego uczniów – dodał w orędziu Franciszek.