Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

koncertW ramach XXX Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2022 w dniu 28 lipca o godz. 19.00 w naszym kościele odbył się koncert o charakterze kameralnym z udziałem wokalistów i instrumentalistów kameralistów. Wiodącą rolą stanowiły organów, jak sam tytuł festiwalu wskazuje. W tym roku dzięki Panu Mariuszowi Ryś, kierownikowi artystycznemu Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, wicedyrektorowi Tarnobrzeskiego Domu Kultury i głównemu organizatorowi festiwalu po raz pierwszy muzycy i wokaliści wystąpili w naszej świątyni.

Ksiądz proboszcz Jan Zając przywitał koncertujących muzyków i wszystkich przybyłych na muzyczne wydarzenie. Po nim głos zabrał Pan Mariusz Ryś, który przez cały czas trwania koncertu przedstawiał nam muzyków i zapowiadał utwory, które muzycy wykonywali.
Na organach grał Pan Andrzej Budziński – organista w Sanktuarium NMP Saletyńskiej Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ciszę naszego kościoła wypełnił piękny śpiew Małgorzaty Kustosik (mezzosopran) i Marcina Drzażdżyńskiego (tenor) – absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy koncertują w wielu miejscach w Polsce i za granicą.
W mistrzowski sposób zabrzmiały utwory z różnych epok. Można było usłyszeć między innymi dzieła wielkich barokowych kompozytorów Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedrich Haendel oraz Johanna Strauss i Franza Schubert - austriackich kompozytorów.
Koncert wzbudził entuzjastyczne reakcje publiczności, a muzycy zostali nagrodzeni owacją na stojąco. Piękna muzyka osadzona w równie pięknym wnętrzu jakim jest kościół powoduje, że nikt nie pozostaje na nią obojętny. Była to prawdziwa muzyczna uczta dla melomanów, ale też dla tych, którzy uczą się słuchać i odbierać niełatwą muzykę, jaką jest muzyka organowa.
Koncert dostarczył nam wielu wrażeń, nie tylko artystycznych, ale też i duchowych. Organy bowiem stwarzają atmosferę powagi i sacrum. Ten instrument posiada siłę, wyzwala doznania i wzrusza. Pełne brzmienie organów w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organisty Pana Andrzeja Budzińskiego dały w efekcie najwyższe wartości muzyczne. Bo poprzez piękno muzyki potęgujemy miłość, wiarę i oddajemy cześć Bogu.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.