Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

pszczola 25Pszczelarze z naszego regionu w sobotę 17 września 2002 r. w naszym kościele świętowali 100-lecie Powiatowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00 Mszą świętą koncelebrowaną. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Zając, który przywitał pszczelarzy, pięknie prezentujących się w uroczystych strojach. Przywitał również przybyłych gości w tym Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana Dariusza Bożka.

W Eucharystii udział wziął i wygłosił homilię ks. Mirosław Wołosz – proboszcz z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Darominie, gmina Wilczyce. Ksiądz Mirosław Wołosz w swojej homilii mówił o swojej pasji – pszczelarstwie. Mówił o zagrożeniach współczesnego świata dla pszczół, o konieczności edukacji społeczeństwa w sprawie ochrony pszczół, o walorach produktów wytwarzanych z miodu pszczelego.

Pszczelarze ufundowali dla naszego kościoła w darze piękny Paschał. W modlitwie wiernych skierowali swoją ufną modlitwę za pośrednictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy do Boga Ojca, Dawcy wszelkiego dobra przeplatając swoje prośby „Modlitwą do Matki Bożej Królowej Pszczelarzy”:

Pani pracy uczciwej jak kropla miodowa,
Która jest czystym złotem na świecie jedynie,
Bo inne złoto ma skrwawione imię.
Pani rojów grających jak pieśń różańcowa.
Pani majowej łąki, pola kwitnącego,
Ty nam otwierasz znak kwiatu każdego.
Znasz imię drzew wszelakich. Pani akacjowa
Pani lipca, rzepaku. Słyszysz zioło wszystkie.
Dla zgubionych znasz drogi najbliższe.
Pani zbłąkanych, Ty nas doprowadzisz
Do niebieskiej pasieki. Ty w biedzie nie zdradzisz,
Ale podniesiesz znów na ciepłej dłoni,
Dasz siłę, gdy osłabną skrzydła wystrzępione.
Matko, która karmiłaś Syna miodem, mlekiem
Wróć nam uczciwość pszczoły.
Weź w swoją opiekę.

Odśpiewali również Pieśń Pszczelarzy:


1. Przed Twe ołtarze, Ojcze na niebie,
Niesiemy dary pracowitych pszczół.
I zapalamy świece woskowe,
Niech ich blask sławi wciąż majestat Twój.
2. Tyś mądrość swoją rozlał po świecie,
I życie pszczoły opatrzyłeś nią.
Dziś więc w podzięce za dobroć Twoją,
Składamy wota, które hołdem są.
3. Obroń pasieki od groźnych chorób,
Głodu i klęski, co żywiołem zwiem.
I nas, pszczelarzy, osłoń Swą dłonią,
I dniem, i nocą w Swej opiece miej.

Po Eucharystii zebrani w naszym kościele goście, w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej i 8 pocztów sztandarowych kół pszczelarskich z różnych miejscowości przeszli ulicami Osiedla Dzików do Restauracji „Kameleon”, gdzie nastąpiło odznaczenie tarnobrzeskiego sztandaru pszczelarskiego oraz zasłużonych pszczelarzy.
Sobotnie wydarzenie było momentem kulminacyjnym obchodów Roku Pszczelarzy w Tarnobrzegu.

 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku sprzyjało rozwojowi samorządności w całym kraju. Podczas zgromadzenia organizacyjnego pszczelarzy powiatu tarnobrzeskiego, które odbyło się 26 marca 1922 roku w Tarnobrzegu, podjęto decyzję o utworzeniu Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego, do którego przystąpiło 45 członków. Informacja o powstaniu Towarzystwa z siedzibą w Tarnobrzegu oraz jego działalności ukazała się 15 stycznia 1923 roku w „Bartniku Postępowym”, wydawanym we Lwowie, ilustrowanym dwutygodniku pszczelniczym, założonym przez prof. dr. Teofila Ciesielskiego, organie prasowym Naczelnego Związku Towarzystw Pszczelniczych.
Obecnie prezesem koła, liczącego 65 członków, jest Mieczysław Rawski. Aby uczcić setną rocznicę istnienia związku pszczelarzy, Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu jesienią ubiegłego roku podjął decyzję o ustanowieniu bieżącego roku Rokiem Pszczelarzy. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Tarnobrzega.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.