ksiadz kargulW sobotę 8 października 2022 r. o godz. 21.00 ksiądz misjonarz Zbigniew Kargul swoje rozważania na Apelu Jasnogórskim zaczął od przytoczenia definicji encyklopedycznej - Autorytet.

„…Bardzo często w tym naszym współczesnym świecie autorytety znikają z naszego życia, przestają mieć wartość dla człowieka. Zastępują je bardzo często wzorce takie na krótką metę. Idole, gwiazdy, celebryci. Autorytet rodziców blednie… Autorytet nauczyciela – abstrakcja z zamierzchłych czasów. Dzisiaj to przecież niepopularne aby stawiać trudne zadania, wymaganiami wypełnić czas, uczyć kształtować umysł i serce. Autorytet księdza – to można było w średniowieczu a dziś – kula u nogi. Autorytet który się czepia, na siłę chce ciągnąć człowieka do nieba.” – nauczał Misjonarz.

„…Szkoda, wielka szkoda, że wiele za późno odkrywamy mądrość rodziców, dziadków czy nauczycieli. Odgrzebujemy w pamięci kogoś kto swoją obecnością, dobrą dewizą życiową zaznaczył się w historii naszego życia. A wcześniej niedoceniany, lekceważony, został niewykorzystanym wzorem. Szkoda, że w naszym misternie zaplanowanym i poukładanym świecie wartość czegoś lub przede wszystkim kogoś doceniamy dopiero wtedy kiedy to coś lub tego kogoś stracimy. Mądry Polak po szkodzie – mówi stare polskie przysłowie. Więc warto żyjąc teraźniejszością patrzeć w przyszłość wyciągając wnioski z przeszłości…”

…Czy chcemy być autorytetami, jakimi – wartościowymi czy pchającymi innych w przepaść. Zapatrzeć się w Chrystusa, zapatrzeć się w dobre autorytety i naśladować je. Nic więcej. Niech to nasze dzisiejsze spotkanie, ten przeżywany czas będzie dla nas zachętą do tego aby czerpać z dobrych autorytetów, czerpać moc do bycia dobrym autorytetem dla innych, prosząc jednocześnie usilnie o pomysły tego najlepszego z autorytetów Jezusa Chrystusa.”