Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

wspolnoty 30W ostatnią niedzielę roku liturgicznego 20 listopada 2022 r. obchodzona była katolicka uroczystość liturgiczna ku czci Chrystusa Króla - uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto Akcji Katolickiej, Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i Liturgicznej Służby Ołtarza. Po każdej Mszy św. było odnowienie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Na uroczystej Mszy św. o godz. 10.00, której przewodniczył ks. Jan Zając z udziałem ks. Stanisława Wdowiaka Słowo Boże wygłosił ks. Sylwester Utnik mówiąc:
„…Żyć i być blisko Chrystusa, to jest nasza gwarancja szczęścia i kiedyś naszego zbawienia, żeby wejść do Królestwa Bożego. Niech więc ta dzisiejsza uroczystość, niech nasze spotkanie z Jezusem naszym Królem w dzisiejszej Eucharystii, pobudzi nas jeszcze bardziej do refleksji, niech nas umocni i doda nam nadziei i ufności, żebyśmy my dawali świadectwo w prawdzie.”


Na zakończenie Eucharystii przewodnicząca Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej pani Bożena Kapuściak klęcząc przed ołtarzem wraz z członkami Akcji Katolickiej i Wspólnoty dla intronizacji NSPJ odczytała akt ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata.


Niedzielna uroczystość obchodzona jest także jako Dzień Liturgicznej Służby Ołtarza. Wszystkim ministrantom, lektorom i ceremoniarzom z naszej parafii i Ich rodzinom dziękujemy za posługiwanie przy ołtarzu. Życzymy Im wielu łask Bożych oraz radości i satysfakcji ze służby Panu Jezusowi.

Uroczystość tę wprowadził papież Pius XI w roku 1925 na zakończenie Roku Świętego: przypadła ona wówczas na 11 grudnia. Po ostatniej reformie liturgicznej w 1969 r. uroczystość została przeniesiona na ostatnią niedzielę przed Adwentem. Mimo, że jest to święto tak młode, jego treść była przeżywana w Kościele od początku jego istnienia. Wskazuje na to wiele fragmentów Ewangelii oraz starożytnych pism chrześcijańskich. Geneza kultu Chrystusa jako Króla sięga natomiast już Starego Testamentu, zapowiadającego przyjście Mesjasza, króla, potomka Dawida.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.