Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

oplatkiW Pierwszą Niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. podczas każdej Mszy św. miało miejsce poświęcenie opłatków na stół wigilijny. Poświęcone opłatki będą rozprowadzane w kościele po każdej Mszy św. Ofiary składane przy tej okazji, nie są zapłatą za opłatek, ale są przeznaczone na ogrzewanie kościoła. Opłatki poświęcone w świątyni, kierują nasze myśli ku istocie Bożego Narodzenia, które jest wydarzeniem świętym a nie handlowym.

Łamanie się opłatkiem poświęconym przez kapłana, łączy nas z Bogiem i ludźmi oraz umacnia więź ze swoją wspólnotą parafialną. Przyjmijmy ten dar chleba, który w czasie Mszy św. staje się Ciałem Pańskim, a w naszych domach jednoczy nas, umacnia naszą miłość małżeńską, rodzinną i daje szansę pojednania, przebaczenia oraz otwiera na potrzeby biednych.

Opłatek to forma chleba, którym na początku wieczerzy wigilijnej "łamią się" jej uczestnicy, wybaczając wzajemnie zaszłe urazy, składając serdeczne życzenia; a wszystko to dzieje się w odniesieniu do zbawczej tajemnicy Bożego Narodzenia. Ta piękna polska tradycja opłatkowa, choć nie wiadomo dokładnie kiedy się zrodziła, całą swoją wymową nawiązuje do słowiańskiej tradycji gościnnego chleba, a także do pierwszych wieków chrześcijańskich, w których sprawowana Najświętsza Ofiara nazywała się "łamaniem chleba". "Łamanie się opłatkiem" przy wigilijnym stole, to jakby zapowiedź wejścia w głębię Tajemnicy Eucharystycznej na Pasterce i w czasie całych Świąt.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.