Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

roraty 14W niedzielę 27 listopada 2022 r. w Kościele katolickim rozpoczął się Adwent. Jest to okres przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W Polsce jest to także początek nowego roku duszpasterskiego, który przebiega pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

W czasie Adwentu szaty liturgiczne księży odprawiających Msze św. będą fioletowe. Wyjątkiem jest trzecia niedziela – niedziela gaudete, czyli niedziela radości. Nazwa pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino” – „Radujcie się zawsze w Panu”. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.
W poniedziałek 28 listopada 2022 r. w naszym kościele o godz. 18.00 zostały odprawione pierwsze w tym roku roraty. Dzieci, które przyszły do kościoła z lampionami bądź świecami czynnie uczestniczyły w roratach. Ksiądz Jan Zając powiedział do dzieci zgromadzonych przed ołtarzem, że w tym roku roraty to będzie pełna oczekiwania wędrówka przez wieki i do poznawania kolejnych bohaterów biblijnych opowieści. O tym, jak to z narodzeniem Jezusa było, opowie nam postać wyjątkowa: św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa. Razem z nim będziemy poznawać bohaterów historii zbawienia – ludzi, którzy w ciągu wieków czekali na obiecanego przez Pana Boga Mesjasza, i proroków, którzy zapowiadali Jego przyjście.

Pierwszego dnia dzieci otrzymały planszę, na której w wyznaczonych miejscach będą przyklejać obrazki otrzymywane każdego dnia Adwentu. Obrazki przedstawiają kolejnych bohaterów poznawanych podczas tegorocznych Rorat, czyli osoby, które w historii zbawienia czekały na Mesjasza. Na ich odwrocie zostały wydrukowane zadania oraz pytania na poszczególne dni Adwentu.

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd cezara. We wczesnym chrześcijaństwie odnosiło się do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.
W czasie całego adwentu, poza niedzielami, codziennie odprawiane są roraty – msze św. poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna biała świeca zapalona podczas liturgii. Jest ona przewiązana białą lub niebieską wstęgą. Msza roratnia rozpoczyna się w ciemnym kościele, który rozświetlają jedynie lampiony przyniesione przez wiernych.
Jednym z elementów tradycji adwentowych jest wieniec adwentowy wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę. Początkowo zwyczaj kultywowany był na ziemiach polskich w rodzinach ewangelickich. W latach 20. XX w. przyjął się także w rodzinach katolickich. Obecnie wieńce adwentowe są częścią wystroju ołtarza. Kolejne zapalone świece przypominają o upływającym czasie i zbliżającej się uroczystości.

 

Odzwiedzający

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.