sulislawice 17W niedzielę 11 grudnia 2022 r. gościliśmy O. Edwarda Żakowicza Kustosza i zarazem Proboszcza w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Ojciec Edward Żakowicz przyjechał do naszej parafii z trzema mężczyznami – braćmi zewnętrznymi Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, którzy są duchowo związani z powstałą w XIX wieku wspólnotą zakonną. Na każdej Mszy św. O Edward Żakowicz głosił Słowo Boże, a o godz. 10.00 przewodniczył Mszy św.

W głoszonym Słowie Bożym ksiądz proboszcz mówił o Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini, które jest rzymskokatolickim sanktuarium maryjny diecezji sandomierskiej.
W wielkim skrócie opowiadał o przedmiocie kultu w sulisławskim sanktuarium, którym jest cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki. Obraz znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Obraz zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował.
Do znajdującego się tam cudownego obrazu każdego roku pielgrzymują niezliczone tłumy wiernych. Od 1951 r. opiekę duszpasterską nad tamtejszą parafią sprawują księża zmartwychwstańcy. To dzięki ich pracy kult Sulisławskiej Pani jest ciągle żywy, a Ona nieprzerwanie czuwa nad swoim ludem.
Ojciec Edward Żakowicz mówił o dziele: Sanktuarium Sulisławickie – miejsce cudowne, które obejmuje m.in. takie działania jak: prace nad prace nad uporządkowaniem i odpowiednim redagowaniem aktualnych źródeł naukowo-historycznych o cudownym obrazie, produkcję filmów Sanktuarium Sulisławickie historia i Sanktuarium Sulisławickie miejsce cudowne, wydanie albumu.
W końcowym wystąpieniu Ojciec kustosz prosił o modlitwę w intencji realizowanego dzieła i wsparcie darem serca. Bracia Zmartwychwstańcy po każdej Mszy św. rozprowadzali replikę Cudownego Obrazu – wydanie specjalne jako cegiełkę na rzecz wsparcia dzieła.