oktawa 03Uroczystość Bożego Ciała należy do najważniejszych uroczystości Kościoła katolickiego. Dlatego przez wieki obchodzi się także oktawę tej uroczystości. Oktawa (łac. octavus – ósmy) to okres czasu w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących.

W naszym kościele tradycyjnie przedłużyliśmy radość świętowania uroczystości Bożego Ciała na kolejne 7 dni. Podczas Oktawy Bożego Ciała codziennie po Mszy św. o godz. 18:00 wokół kościoła odbywały się procesje z Najświętszym Sakramentem ze śpiewem litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Idące na początku procesji dziewczynki sypały płatki kwiatków a chłopcy dzwonili dzwoneczkami. Parafianie wraz z kapłanami prosili Boga, aby otaczał swoją opieką łąki, pola, lasy i pozwolił im wydać obfite zbiory.

Oktawa Bożego Ciała polegająca na praktyce procesji eucharystycznej, zachowywanej na zasadzie zwyczaju a nie jako wymóg norm liturgicznych. Aktualnie sprawę tę reguluje instrukcja Episkopatu Polski Instrukcja Episkopatu Polski o kulcie i Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą z 11 marca 1987 r., gdzie podano: „Należy również zachować procesje odprawiane przez 8 dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz procesję w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa tam, gdzie jest taki zwyczaj”.