Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

taber 04W sobotę 18 listopada 2023 roku została zakończona renowacja tabernakulum w naszym kościele oraz zamontowana wieczna lampka. Renowacja tabernakulum rozpoczęła 29 lipca br. i trwała kilka miesięcy. Wieczna lampka, która została zamieszczona nad tabernakulum, będzie świeciła się nieprzerwanie do Wielkiego Czwartku. W Wielki Czwartek wieczna lampka gaśnie, kiedy Chrystus przenoszony jest do kaplicy. Wtedy też tabernakulum pozostaje puste i otwarte. Zapala się ją ponownie w czasie liturgii Wigilii Paschalnej.

W Polsce wieczna lampka pojawiła się po raz pierwszy w Katedrze na Wawelu. Została ufundowana przez biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka po jego powrocie z Soboru laterańskiego IV. Lampka została nabyta przez biskupa za dochód z dwóch, a według innych źródeł, dziewiętnastu. wsi.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, przed każdym tabernakulum, służącym do przechowywania Ciała Chrystusa, powinna palić się właśnie lampka wieczna, podkreślająca obecność Zbawiciela i wyrażająca oddawaną mu cześć. Ponadto, miłość do Boga jest wyrażona przez jej czerwony kolor.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.