W naszym kościele, w czwartek 15 sierpnia 2024 roku w święto Matki Bożej Zielnej na Mszy św. dożynkowej o godz. 11.30 podziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony. Msza św. dożynkowa rozpoczęła się od przywitania przed kościołem przez ks. proboszcza Jana Zająca i ks. Sylwestra Utnika przedstawicieli Osiedla Podłęże i Dzików, którzy przybyli koszami dożynkowym. Po obrzędzie pobłogosławienia wizerunków na nowych drzwiach kościoła, procesyjnie udano się z koszami dożynkowymi do świątyni na Eucharystię.

Mszy św. przewodniczył ksiądz proboszcz, który w swojej homilii mówił o tradycji przynoszenia w uroczystość Wniebowzięcia NMP bukietów ziół, kwiatów i warzyw, które zostają w tym dniu pobłogosławione. Mówił, że sam gest błogosławienia jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiona rzecz zawsze przypominała o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku Niebu.

Podziękował za okazałe dożynkowe chleby oraz symboliczne owoce pracy rąk ludzkich, mówiąc że dla chrześcijanina ziemskie dożynki są jedynie zapowiedzią dożynek ostatecznych, kiedy to po śmierci staniemy z Bogiem twarzą w twarz. Zapyta wtedy nie tylko o owoce naszej pracy fizycznej, które są niezmiernie ważne, ale głównie o owoce duchowe; o to, co zrobiliśmy dla człowieka, rodziny, najbliższej społeczności, a tym samym dla naszego zbawienia. Podczas dzisiejszych duchowych dożynek dziękujemy Bogu za każdy, nawet najmniejszy dobry czyn, który udało nam się dokonać.

Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz pobłogosławił przyniesione do kościoła kwiaty i zioła, owoce i warzywa – plony ziemi. Następnie przy pięknej, słonecznej pogodzie tradycyjny korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przeszedł wokół kościoła.

Kończąc sumę dożynkową ksiądz proboszcz podziękował za trud i poświęcenie włożone w przygotowanie pięknych koszy dożynkowych i dekoracji w kościele oraz przybyłym mieszkańcom i gościom za udział w uroczystości.