wielki czwOd Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadł 2 kwietnia, Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. W bazylice katedralnej w Sandomierzu biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski wraz z kapłanami odprawił Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup poświęcił oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Wielkoczwartkowy wieczór w naszym kościele sprawowana była Msza święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.
Na początku Mszy św. przedstawiciele wiernych, którzy przybyli na wspólną modlitwę, złożyli w dniu ustanowienia kapłaństwa życzenia i podziękowania ks. proboszczowi Janowi Zając, wikariuszowi Mirosławowi Gajewskiemu i księdzu Seniorowi Zbigniewowi Towarek, którzy koncelebrowali Mszę. św.

Po homilii wygłoszonej przez proboszcza Jana, ksiądz proboszcz dokonał obmycia i ucałowania stóp dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Liturgię wielkoczwartkową zakończyła procesja, w której odprowadzono Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy, gdzie wierni mogą go adorować w osobistej modlitwie.

Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.