wlk pt adoracjaWielki Piątek to był dzień Krzyża. Najpierw o godz. 17.30 odprawiane zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 18.00 została odprawiana niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Księża z asystą weszli w ciszy do kościoła. Ksiądz Mirosław, który przewodniczył Liturgii przez chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem.

Po modlitwie wstępnej odczytane zostało proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytany został z podziałem na role opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wzniósł się przed ołtarz. Ksiądz Mirosław stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co odpowiadaliśmy: "Pójdźmy z pokłonem".

Po adoracji Krzyża z Ciemnicy został przeniesiony Najświętszy Sakrament na Ołtarz i udzielona Komunia Św.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym tronie umieszczonym przy Grobie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Dzikowa pełnili straż przy Grobie Pańskim zaś adoracja trwała do późnych godzin wieczornych.

O godz. 21.00 zostało odprawione nabożeństwo Gorzkich Żali a po nim nasza parafialna młodzież z OAZ-y przez kilkadziesiąt minut pełniła adoracje. I tak jak poprzedniego wieczora były modlitwy, rozważania i pieśni wykonane przy akompaniamencie gitar, na których grały dwie nasze studentki Ania i Partycja.

Po liturgii Krzyż został umieszczony przed ołtarzem, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.