wielka niedz 27Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zakończyła kończy trwający 40 dni post. Właśnie tego dnia o poranku wybuchła eksplozja świątecznej radości. Jest to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 wielu parafian wzięło udział w rezurekcyjnej (z łac. „resurrectio” - zmartwychwstanie) mszy o świcie poprzedzonej uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obniesionego wokół kościoła.

Rozpoczęła się ona u grobu Chrystusa, gdzie kapłan śpiewem oznajmił zmartwychwstanie. Po procesji okrzykiem „Alleluja” (hebr. „Chwalcie Pana”) i odśpiewaniem hymnu "Ciebie Boga wysławiamy" („Te Deum”) rozpoczęła się uroczysta Msza święta.

Obchody Świąt Wielkanocnych swoją obecnością uświetniła Ochotnicza Straż Pożarna z Osiedla Dzików i nasz chór parafialny.

Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę przez cały rok. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Wiadomo, że Chrystus zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę, ale nie udało się ustalić daty. Obchodzi się ją więc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Najwcześniejszy możliwy termin to 22 marca. Zdarzyło się to ostatnio w 1818 r., ponownie zdarzy się w 2285 r. Najpóźniejszy możliwy termin - 25 kwietnia, ostatnio w 1943 r., powtórzy się w 2038 r. Godzina zmartwychwstania Jezusa pozostaje tajemnicą.