malzenstwoW dniu wczorajszym po raz pierwszy obchodzono nowe święto małżonków – Dzień męża i żony - którzy przed Bogiem przyrzekali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Na Mszy św. wieczornej ksiądz proboszcz Jan pobłogosławił wszystkim małżeństwom z parafii, a szczególnie tym które były obecne na Eucharystii.

Dzień męża i żony obchodzony jest w dniu, w którym zawarli małżeństwo rodzice Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, obecnie błogosławieni. Papież Franciszek wyznaczył 18 października 2015 jako dzień w którym rodzice Świętej Tereski - Ludwik Martin i jego żona zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego. Martinowie mieli siedem córek i dwóch synów, z których tylko pięć córek przeżyło okres dzieciństwa. Ostatecznie wszystkie zostały zakonnicami, w tym Teresa (karmelitanka, kanonizowana w 1925 r.) i Leonia (s. Franciszka Teresa, wizytka, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się we Francji w styczniu br.).
26 marca 1994 papież Jan Paweł II uznał heroiczność cnót sług bożych Zelii i Ludwika Martinów. 19 października 2008 w Bazylice świętej Teresy w Lisieux, ich wspólnej beatyfikacji dokonał legat papieski, kardynał Jose Saraiva Martins.
Papież Franciszek jest wielkim czcicielem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji, a właśnie 18 października obchodzony będzie Światowy Dzień Misyjny. Na jego życzenie relikwie małżonków Martin były obecne podczas Mszy św. inaugurującej Synod Nadzwyczajny w październiku ub. roku.
Do ich kanonizacji posłużył cud małej Carmen Perez Pons, urodzonej 15 października 2008 r. w Walencji w Hiszpanii, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a na cztery dni przed kanonizacją Ludwika i Zelii Martin. Będąc wcześniakiem miała wiele komplikacji zdrowotnych zagrażających jej życiu, w tym wylew krwi do mózgu. Jej rodzice modlili się o cud za wstawiennictwem rodziców św. Teresy.