Krypty w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu są dostępne od 1 listopada do 8 listopada dla tych, którzy chcą nawiedzić miejsce doczesnego spoczynku sandomierskich biskupów. W podziemiach, pochowani są przede wszystkim biskupi sandomierscy, a także sufragani i administratorzy diecezji.
W podziemiach katedry nie zobaczymy trumien ze szczątkami zmarłych, znajdują się one w zamurowanych niszach. Naprzeciwko wejścia do krypt znajduje się galeria z portretami zmarłych biskupów.

W kaplicy urządzonej w podziemiach znajduje się ołtarz, a za nim kolejne portrety hierarchów, m.in. Sługi Bożego bp Piotra Gołębiowskiego i bp Jana Kantego Lorka. Najstarszy pochówek, z 1830 roku, to grobowiec bp Adama Prospera Burzyńskiego.

- Otwarcie kryp jest związane z odpustem jaki mogą uzyskać wierni, którzy w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych nawiedzą pobożnie cmentarz, kościół lub kaplicę oraz wypełnią określone warunki. Krypty są miejscem pochówku biskupów i sufraganów sandomierskich dlatego nawiedzając to miejsce wierni mogą uzyskać odpust, który mogą ofiarować dusze w czyśćcu cierpiące – wyjaśnił ks. Zygmunt Gil, proboszcz katedry.
źródło: diecezjasandomierska.pl