za zmarlych 04Momentem największej bliskości ze zmarłymi jest Eucharystia. Jednoczymy się w niej z tymi, którzy odeszli od nas. Stąd Msza św., sprawowana za naszych zmarłych, posiada dla nas wszystkich wartość bezcenną. Bo kiedy utraciliśmy kogoś bardzo bliskiego, z kim byliśmy związani nierozerwalnie, ważne jest to, żebyśmy tę ukochaną osobę powierzali Panu Jezusowi. A w modlitwie oddawać drogiego zmarłego Panu Jezusowi – to realnie zabiegać o to, aby on dostąpił zbawienia.

Stąd w niedzielę o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. za zmarłych z naszej parafii, którzy odeszli od nas w okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r. Podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej kilkakrotnie zostały wymienione nazwisk zmarłych zaś ks. Mirosław w swoim kazaniu podkreślił ważną rolę naszej modlitwy za zmarłych. Na środku kościoła stały zapalone znicze z nazwiskami zmarłych, które po poświęceniu rodziny zmarłych otrzymały od księży by móc zanieść je na groby swoich zmarłych bliskich.
Bo płomyk znicza symbolizuje moc światła. A światło oznacza Chrystusa zmartwychwstałego. Wykonując ten gest, czcimy nie tylko szczątki ludzkie, ale całego człowieka. To światło oznacza naszą wiarę: człowiek nie umiera cały - umiera ciało - zostaje dusza, która przechodzi w nową, uwielbioną rzeczywistość.