sanktuariaPielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej ludzkiej egzystencji. Całe życie jest pielgrzymką, a człowiek to wyjątkowy pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu –  Ojciec Święty Franciszek, („Misericordiae vultus”, 13).

Świtem 13 sierpnia 2016 r. kilkunastoosobowa grupa z naszej parafii udała się na pielgrzymkę z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” po sanktuariach Europy. Przez dwa tygodnie pielgrzymi odwiedzili sanktuaria w kilku krajach Europy, gdzie między innymi z sanktuariach Maryjnych dziękowali Maryi za wszelki dobro jakie doznali w życiu i wypraszali za Jej pośrednictwem łaski Boże dla siebie, swoich rodziny i tych którzy ich o to prosili.

Trasa pielgrzymki wiodła przez Budapeszt, Turyn, La Salette, Barcelona, Montserrat, Saragossa, Fatima, Santiago de Compostela, Azpetia, Lourdes, Albi, Le Puy-en-Velay,  Chateauneuf-de-Galaure, Ars-sur-Formans, Altotting i Markl Am In i Łagiewniki.

Duchowe wrażenia z pielgrzymki trudne do wyrażenia słowami. Ponad 8,5 tysiąca kilometrów przejechanych we wspaniałej modlitewnej atmosferze, codzienne katechetyczne Msze św., uczestnictwo we Mszy św. i procesjach Maryjnych w Fatimie i Lourdes, odnowienie ślubów małżeńskich – wszystko po to by pogłębić swoją wiarę i powierzyć się w opiekę Matce Bożej w Roku Miłosierdzia i przez Jej wstawiennictwo zawierzyć wszystkie intencje Miłosiernemu Bogu.

Zanieśliśmy do Maryi, a przez Maryję do Jej Syna Jezusa Chrystusa, wspólne dziękczynnie za dar wiary chrzcielnej, za piękno naszych rodzin i życia małżeńskiego, za dar dotychczasowych powołań kapłańskich, misyjnej posługi kapłanów diecezjalnych i wiernych świeckich.
Jednocześnie prosiliśmy o wierność małżeńską i kapłańską, o nowe powołania i sprawiedliwość społeczną na ziemi. Nie zapominaliśmy o chorych i cierpiących, bezrobotnych i pokonanych przez zło, w jego różnych formach ludzkich słabości. A nade wszystko staraliśmy się być dla wszystkich spotkanych ludzi apostołami Miłosierdzia.