swiecenie podleze 13Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarm, który następnie zostanie spożyty przy śniadaniu wielkanocnym. Jeszcze tysiąc lat temu jedynym składnikiem święconki był baranek – nieraz w całości upieczony na rożnie.

wielka sob 17

Pokarmy składające się na tzw. święconkę mają swoją utrwaloną symbolikę: chleb jest znakiem Ciała Pańskiego, mięso i wędliny mają przypominać ofiarne baranki paschalne, sól oznacza trwałość i dojrzałość chrześcijańską, chrzan - zdrowie i siły fizyczne zaś jajko jest symbolem nowego i odradzającego się życia.

O godz. 10.00 ks. proboszcz Jan Zając poświęcił pokarmy, które mieszkańcy Osiedla Podłęże przynieśli ze sobą w pięknie przystrojonych koszykach. Mieszkańcy Osiedla Dzików święcili swoje pokarmy w kościele od godz. 9.00 do godziny 14.00.