wielka sobota 03Wielka Sobota to dzień odwiedzania Bożego Grobu. Bo Wielka Sobota to dzień żałoby, który upamiętania złożenie ciała Chrystusa w grobie. Od Wielkiego Czwartku w dalszym ciągu tabernakulum pozostało puste i otwarte, a wieczna lampka zgaszona. Od godz. 7.00 aż do wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej wierni z naszej parafii adorowali Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwali Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Dzikowa.

W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek, nie były odprawiane Msze święte. Wielka Sobota była dniem ciszy i oczekiwania aż do wieczora, do godz. 19.00 kiedy to odprawiona została Liturgia Wigilii Paschalnej - najważniejsze i najdłuższe nabożeństwo roku kościelnego, ale były  to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.
Liturgia Wigilii Paschalnej składała się z liturgii światła, podczas której poświęcony został ogień, który ks. proboszcz Jan Zając wniósł uroczyście do świątyni w zapalonym paschale - świecy symbolizującej Chrystusa zmartwychwstałego, rozbudowanej liturgii słowa z ok. 10 czytaniami ze Starego i Nowego Testamentu, liturgii chrzcielnej z poświęceniem wody oraz Eucharystii. W jej trakcie - po raz pierwszy - po okresie wielkiego postu - zabrzmiał śpiew Alleluja i po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku wieczorem odezwały dzwony.