Jezu ufam Tobie

VI "Błażejki" w naszej parafii.

Dostosuj rozmiar tekstu

blazejki 14Luty to miesiąc, który upływa pod znakiem zabiegania o ochronę od wszelkich nieszczęść i chorób. Poczynając od tradycji święcenia świec gromnicznych, poprzez dzisiejsze święcenie jabłek i świec „błażejek”, jutrzejsze święcenie chleba, soli i wody w dniu św. Agaty, poprzez 11 lutego, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorych aż po 14 lutego – dzień św. Walentego, patrona od chorób układu nerwowego.

Dzisiaj 3 lutego obchodziliśmy po raz szósty w naszym kościele nieco zapomniane „Błażejki”. 3 lutego to dzień, w którym wspomina się św. Błażeja, patrona od chorób gardła. Dawno temu wierni przynosili do kościoła skrzyżowane świece, czerwone jabłka, wino lub wodę, które poświęcone przez kapłana nabierały mocy uzdrowienia i ochrony od wszelkich chorób gardła. Poświęcone jabłka dawano w domu do zjedzenia osobom chorym lub okadzano je dymem z palonych skórek w przekonaniu, że podobne zabiegi wraz z modlitwą o wstawiennictwo do św. Błażeja stanowią najlepsze lekarstwo na choroby.
Dzięki uprzejmości pana Stanisława, który ofiarował owoce na to święto na Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00 ks. Jan Zając poświęcił kosze pełne czerwonych jabłek. Po Eucharystii jabłka zostały zabrane do domów przez parafian by po zjedzeniu poświęconych owoców i za wstawiennictwem św. Błażeja prosić o uzdrowienie z choroby gardła.

Najnowsza fotogaleria

Kalendarz

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Szukaj na stronie

Odzwiedzający

Odwiedza nas 199 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Copyright © 2013 by Crow. All Rights Reserved.