Get Adobe Flash player

wlk sobota 21Wielka Sobota to dzień oczekiwania i żałobnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Jezusa. Przez cały dzień kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, ustawionego w Grobie Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Zbawiciela. Zgodnie z polskim zwyczajem przy symbolicznym grobie czuwała straż, którą pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na Dzikowie ubrani w swoje galowe mundury.

Przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej została zakończona adoracja przy Bożym Grobie. O godz. 19.00, po zapadnięciu zmroku, rozpoczęła się najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele przynależąca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia, która pełna jest symboli i dzięki nim przekazuje nam prawdę o Nowym Życiu, rozpoczęła się przy zgaszonym świetle. Na początku ksiądz Piotr Gaj przeniósł Najświętszy Sakramen t z Grobu Pańskiego do tabernakulum. Następnie procesja złożona z młodzieży posługującej przy ołtarzu i księży wyszła przed kościół, gdzie Ochotnicza Straż Pożarna z Dzikowa zapaliła ognisko. Tam ks. proboszcz Jan Zając ubrany w białe szaty poświęcił płomienie ognia by od poświęconego ognia zapalić dużą świecę – paschał, symbolizujący Chrystusa, co ma uzmysłowić, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.
W uroczystej procesji paschał został wniesiony do świątyni a ks. proboszcz Jan trzykrotnie zatrzymał się w kościele by oznajmić  „Światło Chrystusa” na co wierni odpowiadali „Bogu niech będą dzięki”. Wierni zgromadzeni w kościele mogli zapalić swoje świece od światła z paschału, którego ogień roznosili ministranci. Liturgia światła zakończyła się odśpiewaniem przez Pana organistę Damiana, tzw. Orędzia Paschalnego - modlitwy, która wysławia łaskę zbawienia.

 

Następna część Liturgii to Liturgia Słowa, która w Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. Składała się z wielu czytań przeplatanych psalmami i modlitwami. Na końcu czytań zostało zapalone światło na ołtarzu, rozdzwoniły się dzwony i dzwoneczki i zaśpiewano hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po nim, kilku kolejnych czytaniach, radosnym Alleluja i homilii, którą wygłosił ks. Antoni Sanecki Liturgia Słowa zakończyła się.

 

Po niej nastąpiła trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej poświęcona tajemnicy sakramentu chrztu. Ks. Jan wraz z Lektorami zanurzył w wodzie chrzcielnej paschał, przyniesiony w procesji. Po czym wierni z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia, które ich rodzice złożyli w czasie chrztu a ks. proboszcz zanurzywszy kropidło z nowo poświęconego źródła wody chrzcielnej, pokropił zgromadzenie liturgiczne.

 

Uroczystości Wigilii Paschalnej zakończyły się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem. Ksiądz proboszcz Jan zaprosił wiernych do udziału w procesji rezurekcyjnej niedzielny poranek.

Najnowsza fotogaleria

Odzwiedzający

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Zmień wygląd strony

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.