ks biedronW sobotę 25 marca 2017 r.  w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (Dzień Świętości Życia) na Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18:00 ks. dr Jan Biedroń proboszcz z parafii MBNP na Serbinowie wygłosił prelekcję nt. „Autysta w społeczności Kościoła”. W swoim wystąpieniu poruszył zagadnienie autyzmu, z którym boryka się coraz więcej osób, w tym, borykają się z nim rodzice dzieci dotkniętych autyzmem. O autyzmie tak naprawdę wiemy niewiele, nie znamy przyczyn jego powstawania. Wiemy tylko tyle, że jest to biologicznie uwarunkowane zaburzenie rozwijającego się mózgu.

W rzeczywistości autyzm jest stanem, w którym występuje szeroki zakres zaburzeń o podobnych cechach, ale przejawiających się różnie w poszczególnych przypadkach. Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Osoby autystyczne charakteryzują się najczęściej problemami z komunikowaniem uczuć, budowaniem relacji. Ich zmysły zupełnie inaczej odbierają świat zewnętrzny.  Osoby cierpiące na autyzm bardzo często wykazują się ogromnymi talentami. Mówił o potrzebie wspólnej pomocy zarówno dzieciom ja i ich rodzinom w pokonywaniu codziennych problemów.
Ks. Biedroń omówił zagadnienie autyzmu w wielkim skrócie, jednakże wyraził swoją gotowość na wygłoszenie kolejnej prelekcji nt. autyzmu w naszej parafii zostanie na nią zaproszony.
poswiecenie ksiazeczek

Na zakończenie Eucharystii ks. Jan Biedroń poświęcił książeczki dzieci pierwszo-komunijnych, które po Mszy św. ks. Jan Zając przekazał  rodzicom, którzy po ucałowaniu przekazali swoim dzieciom.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dawniej nazywana świętem Zwiastowania N.M.P. obchodzona dorocznie 25 marca, przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.