Zgodnie ze starą tradycją - 5 lutego 2021 r. na Mszy św. o godz. 18.00 ks. Piotr Gaj poświęcił chleb, wodę i sól ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Ministrant zaniósł chleb i sól na stolik pod chórem skąd po Mszy św. wierni mogli zabrać do domu chleb św. Agaty i sól.
O św. Agacie wiemy niewiele. Żyła w III w. Pochodziła z miasta Katania na Sycylii. Odrzuciwszy – ze względu na ślubowane Chrystusowi dziewictwo – propozycję małżeństwa z rządcą Sycylii była torturowana i okrutnie zamęczona. Szczególnie jest ona czczona w Rzymie, gdzie poświęcono jest aż trzy kościoły oraz w rodzinnym mieście Katanii położonym u stóp najwyższego czynnego wulkanu - Etny.
Legenda głosi, że kiedy na Sycylii wybuchła Etna, mieszkańcy Katanii wzięli z grobu św. Agaty szczątki jej welonu i ruszyli z procesją wokół miasta. Uchroniło to Katanię przed zniszczeniem. Na znak jej dobroci (Agata – gr. dobra) w kościołach święci się chleb i wodę, by dzielić się dobrocią jak chlebem, a woda ma chronić nasze domy od pożarów.
Św. Agata jest patronką zawodów mających kontakt z ogniem (kominiarze, ludwisarz, odlewnicy). Jest też orędowniczką w chorobach piersi i opiekunką karmiących matek. Św. Agata jest również patronką pielęgniarek, wzywa się ją jako orędowniczkę przy trzęsieniach ziemi i chorobach piersi.