W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 roku wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Hasło tegorocznych rekolekcji w drodze to „Rodzina zakorzeniona w Chrystusie i Kościele”.
O godz. 6:00 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli - w bazylice konkatedralnej, została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i wygłosił homilię biskup senior Edward Frankowski. Dyrektorem tegorocznej 41. Pieszej pielgrzymki został ks. Krystian Kusztyb, który powiedział, że w tym roku na czas rozpoczęcia pielgrzymki pielgrzymuje 443 pielgrzymów. To o 86 więcej niż przed rokiem. Posługiwać Im w drodze będzie 17 księży, w tym jeden diakon i jeden kleryk.

Pielgrzymi wyruszyli w sześciu grupach: św. Barbary, św. Floriana, św. Jadwigi, św. Michała, św. Urszuli, bł. Wincentego. Mniejsze liczebnościowo grupy zostały połączone i powstały cztery. Grupa z Tarnobrzega, grupa św. Barbary, która liczyła na dzień rozpoczęcia pielgrzymki 38 osób została połączona z grupą św. Wincentego.

Przy wyjściu ze Stalowej Woli na trasę do Częstochowy biskup Edward Frankowski wraz z mieszkańcami żegnał się z pielgrzymami, a ksiądz michalita Sylwester Szwajca – proboszcz z kościoła Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli święcił pielgrzymów święconą wodą.

Pierwszego dnia pielgrzymki wiele osób w tym kilkanaście z naszej parafii dołączyło do grupy stalowowolskiej by choć jeden dzień iść do Matki Bożej Jasnogórskiej, zanosząc do niej modlitwy i dziękczynienia.

W tym samym czasie w kolumnie sandomierskiej, pielgrzymuje 230 osób, w kolumnie janowskiej - 160 osób, w kolumnie świętokrzyskiej – 100 osób.

Pielgrzymi ze Stalowej Woli w ciągu dziewięciu dni - od 4 do 12 sierpnia pokonają ponad 230 kilometrów - każdego dnia średnio ok. 30-40 km - uczestnicząc w rekolekcjach w drodze. Wszystkie cztery kolumny – janowska, stalowowolska, świętokrzyska i sandomierska – spotykają się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.