Kościół katolicki 2 listopada w liturgii wspomina wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Chodzi więc o dusze, które zeszły z tego świata w łasce uświęcającej i są w przyjaźni z Bogiem, lecz nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Kościół przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc prośby przed tron Boży szczególnie w tym dniu.
W to wspomnienie każdy kapłan może odprawić 3 Msze św., jedną ofiarowuje według intencji własnej, drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża. Kapłan modli się w tym dniu nad darami tymi słowami: "Spraw, Boże, aby nasi zmarli bracia mogli wejść do chwały z Twoim Synem, który łączy nas wszystkich w wielkiej tajemnicy Twojej miłości".
W naszym kościele we wtorek 2 listopada 2021 roku o godz. 8.30 we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) została odprawiona Msza św. z nabożeństwem żałobnym za zmarłych. Ksiądz proboszcz Jan Zając poprowadził procesję zaduszną w kościele czytając wypominki.
Zwyczaj czytania tzw. wypominków upowszechnił się w XV w. Z tego też okresu wywodzą się pierwsze na ziemiach polskich formularze specjalnej mszy świętej za dusze zmarłych odprawianej w Dzień Zaduszny, tzw. Requiem.
Nazwa jej wzięła się od pierwszych słów przypisanego jej formularza: Requiem aeternam dona eis Domine et lux perpetua luceat eis (z łacińskiego: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci).