W 2022 roku środa Popielcowa wypadła w dniu 2. marca. Właśnie wtedy rozpoczął się w Kościele katolickim trwający 40 dni okres wielkiego postu. Cały program wielkiego postu, cała istota tego czasu, zawiera się w Środzie Popielcowej – w geście posypania głowy popiołem oraz w wypowiadanych przez kapłana słowach: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W Środę Popielcową na każdej Mszy św. pochyliliśmy głowy, by kapłan mógł posypać je popiołem. To nasz wyraz pokuty i pokory. Popiół pochodził ze spalonych palm, poświęconych podczas poprzedniej Niedzieli Palmowej. Kapłani posypując głowy wiernych popiołem mówili słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W tym pierwszym dniu Wielkiego Postu w obrzędzie posypania głów popiołem, uznaliśmy, że jesteśmy grzesznikami, błagamy o Boże przebaczenie i wyrażamy pragnienie nawrócenia. Ta droga ma nas doprowadzić do Triduum Paschalnego, stanowiącego najważniejsze wydarzenie roku liturgicznego.
Okres Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Mają w tym pomóc konkretne praktyki:
• modlitwa – w każdy piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w każdą niedzielę - nabożeństwo Gorzkich Żali;
• jałmużna;
• post.
Tegoroczny Wielki Post będzie czasem modlitwy, postu i jałmużny dla Ukrainy. O takie rozpoczęcie tego czasu i przeżycie Środy Popielcowej poprosił papież Franciszek.
Wielki Post i Środa Popielcowa, która rozpoczyna czas pokuty, przeżyjemy w duchu modlitwy za nich, z prośbą, po pierwsze, żeby ta wojna jak najszybciej się skończyła, a po drugie, modlimy się za ofiary wojny.