Parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

sobota 40Wielka Sobota to dzień oczekiwania i żałobnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Jezusa. Od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, ustawionego w Grobie Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Zbawiciela. Przy Grobie Pańskim czuwała straż, którą pełnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na Dzikowie ubrani w swoje galowe mundury. Przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej została zakończona adoracja przy Bożym Grobie.

O godz. 19.00, po zapadnięciu zmroku, rozpoczęła się najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele przynależąca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia, rozpoczęła się przy zgaszonym świetle. Na początku ksiądz Sylwester Utnik przeniósł Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego do tabernakulum. Następnie procesja złożona Liturgicznej Służby Ołtarza i księży wyszła przed kościół, gdzie Ochotnicza Straż Pożarna z Dzikowa wcześniej rozpaliła ognisko. Tam ksiądz proboszcz Jan Zając ubrany w białe szaty poświęcił płomienie ognia by od poświęconego ognia zapalić dużą świecę – paschał, symbolizujący Chrystusa. W uroczystej procesji paschał został wniesiony do świątyni a ks. proboszcz Jan trzykrotnie zatrzymał się w kościele by oznajmić „Światło Chrystusa” na co wierni odpowiadali „Bogu niech będą dzięki”. Po trzykrotnym śpiewie kapłana wierni mogli zapalić swoje świece od światła z paschału, którego ogień roznosili ministranci. Liturgia światła skończyła się odśpiewaniem, tzw. Orędzia Paschalnego.

Następna część Liturgii to Liturgia Słowa, która w Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana. W pełnej wersji składa się ona z dziewięciu czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Pierwsze siedem czytań pochodzi ze Starego Testamentu. Przypominają one ważne momenty w całej historii zbawienia - opis stworzenia świata, zachowanie Abrahama, od którego Bóg zażądał ofiary z syna, oraz przejście przez Morze Czerwone. O wielkiej miłości Boga, zawarciu przymierza i skuteczności słowa Bożego mówią urywki Księgi proroka Izajasza. Fragment Księgi Barucha zawiera pouczenia, których respektowanie zapewnia pokój na wieki. Cykl czytań starotestamentowych kończy się bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka.

Na końcu czytań zostało zapalone światło na ołtarzu, rozdzwoniły się dzwony i dzwoneczki i zaśpiewano hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po nim, kilku kolejnych czytaniach, radosnym Alleluja i homilii, którą wygłosił ks. Sylwester Utnik Liturgia Słowa zakończyła się.

Trzecia część uroczystości Wigilii Paschalnej poświęcona była tajemnicy sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną poprzedziło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Ksiądz Jan Zając wraz z Lektorami zanurzył w wodzie chrzcielnej paschał, przyniesiony w procesji. Po czym wierni z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia, które ich rodzice złożyli w czasie chrztu a ks. proboszcz zanurzywszy kropidło z nowo poświęconego źródła wody chrzcielnej, pokropił zgromadzenie liturgiczne. Uroczystości Wigilii Paschalnej zakończyły się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem.

Odzwiedzający

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2018 by Crows. All Rights Reserved.