"Krzyżu, błogosławieństwo ziemi,
W tobie zbawienie i nadzieja;
Byłeś hańbiącej śmierci znakiem,
Teraz do niebios jesteś bramą."
15 września to dzień, kiedy czcimy w Kościele Matkę Bożą Bolesną. W ten dzień w naszym kościele znajdowały się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw na Godzinie Miłosierdzia a potem na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 można było adorować Krzyż Święty.
Na Mszy św. ks. proboszcz Jan w swoim kazaniu powiedział, że Maryja wszystko co wycierpiała czyniła z miłości do Boga i ludzi. Maryja stała się matką Kościoła cierpiącego i jest obecna w życiu każdego z Nas . A jej życie było wielkim cierpieniem choć Bóg bardzo ją wywyższył.
- „Miejmy tą odwagę tak jak ona w życiu powiedzieć swoje FIAT. Zwłaszcza wtedy, kiedy przyjdą trudności, cierpienie i wtedy kiedy będziemy nieść krzyż na swoją golgotę.” – powiedział na zakończenie kazania ks. Jan.
Na koniec Mszy św. ks. proboszcz Jan pobłogosławił wiernych relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które następnie można było ucałować. Bowiem Krzyż Święty jest znakiem zbawienia, miłości Boga i chrześcijańskiej nadziei. Zaś relikwie Drzewa Krzyża Świętego to najcenniejsze pamiątki Męki Pańskiej.
Obecnie największą część Krzyża Świętego posiadają m.in.: rzymskie bazyliki św. Piotra i Świętego Krzyża Jerozolimskiego, katedra św. Michała i Guduli w Brukseli, katedra Notre Dame w Paryżu, opactwo cysterskie w Heiligenkreuz w Austrii, oraz katedry w Pizie i Florencji.
W Polsce relikwie Krzyża Świętego znajdują się w wielu świątyniach m.in. na Świętym Krzyżu, w Lublinie, Elblągu, Boćkach, Częstochowie, Kcyni, Krakowie, Łomży, Owińskach, Pabianiacach, Pacanowie, Pakości, Pińczowie, Przeworsku, Włocławku i Zamościu. W Polsce funkcjonuje obecnie sześć sanktuariów Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się na Świętym Krzyżu, w Elblągu, Lublinie, Jeleniej Górze, Klebarku Wielkim oraz Wałbrzychu.
„W krzyżu osłoda, w krzyżu ochłoda,
Dla duszy, smutkiem zmroczonej.
Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie,
W boleści sercu zadanej.”