Dzisiaj Niedziela Palmowa – święto, które w kalendarzu chrześcijańskim wypada zawsze na 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień.
W naszej parafii Niedziela Palmowa miała bardzo uroczysty charakter. Na każdej Mszy św. duszpasterze święcili przyniesione przez wiernych palmy – symbol odradzającego się życia. Przed Mszą św. o godz. 11.30 z kościoła wyruszyła procesja z palmami dookoła kościoła. Na początku procesji szły dzieci z naszego osiedlowego przedszkola niosąc zrobioną przez przedszkolaków palmę. Za nimi Dziewczęca Służba Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza w nowych albach, pięciu mężczyzn z palmami, ks. proboszcz Jan Zając, ks. Antoni i ks. Stanisław oraz liczna rzesza parafian.
Jak podają wszystkie cztery ewangelie, na około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jeruzalem. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie tydzień przed Wielkanocą święci się w kościołach palmy. Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza. Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby, niekiedy również z bukszpanu, borówki czy cisu.
Zgodnie z katolicką tradycją w Wielką Sobotę palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku. Niedziela Palmowa, choć pełna radosnych barw, to w istocie poważne w swojej wymowie święto, które w Kościele rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, czyli przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży